Lajme lojërash

Video lojërat mund të sjellin “jetë” në qytetet e vjetra

Publikuar , 30 Tetor 2013
0
Video lojërat mund të sjellin “jetë” në qytetet e vjetra

Në vitin 1666, pjesa më e madhe e Londrës u dogj. Qyteti i vjetër siç kishte qenë dikur, nga ndërtesat e deri tek planet e rrugëve, është “humbur” në histori.

Përveç nëse e shikoni këtë video. I ndërtuar duke përdorur hartat e vjetra dhe vizatimet e qytetit që janë përpara zjarrit, një skuadër e studentëve nga Universiteti De Montfort në Leiçestër (në bashkëpunim me Bibliotekën Britanike, GameCity dhe Crytek) kanë rindërtuar kryeqytetin britanik në CryEngine, duke na dhënë mundësi që të shohim Londrën e vjetër për të cilën historianët më parë vetëm kanë mundur të ëndërrojnë.

Nuk mund të luhet, por nëse dikush e merr hartën nga ta dhe e kthen në ndonjë formë të përndjekjes në qytet, kjo do të ishte gjë e mirë. (GameWorld Albanian)

Tags >

lojëra
Lajmet e fundit>