Lajme lojërash

Nintendo njofton Pokemon X dhe Y për 3DS

Publikuar , 09 Janar 2013
0
Nintendo njofton Pokemon X dhe Y për 3DS

Satoru Iwata, president i Nintendo, njoftoi për kapituj të ri të ekskluzivitetit kryesor kryesor të Pokemon për Nintendo 3DS, ku arrijnë Pokemon X dhe Pokemon Y.

Duke u përgjigjur përmes një video të veçantë Nintendo Direct, kuptuam direkt nga presidenti i Nintendos Satoru Iwate se po punohet në vazhdimet e reja të serialit Pokemon. Kështu u zbulua edhe gjenerata e re e Pokemon me emrin Pokemon X dhe Pokemon Y, ndërsa falë 3DS-it këta do të duhet të jenë Pokemonët e parë në 3D të plotë.

Sipas videos së parë këto lojëra janë të stolisura me grafikë cel-shaded dhe siç duket do të ketë një kamerë të re dhe më dinamike. Përveç kësaj, në këtë video u treguan edhe tre starter të ri dhe dy përbindësha legjendar.

Kështu për fillim do të mund të zgjedhim pokemonin Chespin, dhelprën e zjarrit Fennekin apo bretkosën e ujit Froakie. Emrat e pokemonëve legjendarë nuk u zbuluan, por në pyetje janë zogu i kuq i ndritshëm në formën e shkronjës Y dhe dreri i kaltër në formën e shkronjës X.

Megjithatë, befasia më e madhe është data e lançimit të lojës, duke pasur parasysh se kjo do të jetë loja e parë e madhe Pokemon, e cila do të dal në të gjitha vendet (Japoni, Amerikë, Evropë) në të njëjtën kohë (tetor 2013).

Trailerin e parë mund ta shihni në vazhdim, kurse mendimi juaj rreth kësaj loje është i mirëseardhur. (GameWorld Albanian)[youtube id=”RMvrFrnf2-s” width=”600″ height=”350″]

Lajmet e fundit>