Lojërat

Nintendo ka shitur rreth 20 milionë konsola Switch

Publikuar , 31 Korrik 2018
0
Në përgjithësi, Nintendo bëri një fitim operativ prej 30.5 miliardë jen (275 milionë dollarë), me një rritje prej 168 miliardë jen (1.51 miliardë dollarë), përkatësisht 88.4% dhe 9.1%. Nintendo ka shitur rreth 20 milionë konsola Switch

Nintendo ka publikuar të ardhurat e veta për tre muajt e parë të vitit aktual fiskal krahas shifrave të përditësuara të shitjeve për Switch. Kompania thotë se janë shitur 19.67 milionë konsola Switch që nga data 30 qershor, që do të thotë se shifra aktuale ka gjasa të ketë arritur tashmë 20 milionë.

Nintendo vijon të parashikojë se do të shesë 20 milionë njësi në vit duke filluar nga Prilli i vitit 2018 dhe duke përfunduar në Mars 2019.

Deri më tani kompania ka shitur vetëm 1.88 milionë pas tre muajsh, gjë që aktualisht është pak më e ulët nga viti në vit, por sezoni i festave do të jetë shumë më aktiv për kompaninë me tituj të mëdhenj si Super Smash Bros Ultimate dhe dy Pokemon: lojërat Let’s Go.

Në përgjithësi, Nintendo bëri një fitim operativ prej 30.5 miliardë jen (275 milionë dollarë), me një rritje prej 168 miliardë jen (1.51 miliardë dollarë), përkatësisht 88.4% dhe 9.1%.

Mario Kart 8 Deluxe është bashkuar me Super Mario Odyssey si titulli i dytë I Switch që arrin të  thyejë 10 milionë njësi të shitura dhe The Legend of Zelda: Breath of the Wild ka të ngjarë të bëjë të njëjtën gjë këtë tremujor. /GameWorld Albanian

Tags >

nintendo
Lajmet e fundit>