iOS

Dragon Age: Origins

Publikuar , 04 Nëntor 2012
0
Dragon Age: Origins

Dragon Age: Origins është një lojë me pamje në vetën e tretë, me një lojtar, RPG e zhvilluar nga BioWare Edmonton Studio dhe e publikuar nga Electronic Arts.

Ajo është instalimi i parë në serinë e Dragon Age. Loja u shfaq për Microsoft Windows, PlayStation 3 dhe Xbox 360 më 3 nëntor 2009 dhe Mac OS X më 21 dhjetor 2009.

Loja është e vendosur në mbretërinë fiktive të Fereldon gjatë një periudhe të shpërthimit civil, ku lojtari mer rolin e një luftëtari, magjistari apo mashtruesi i cili vjen nga racat e Elfëve, Njerëzve apo Xhuxhave, që iu duhet të ribashkojë mbretërinë dhe të luftojë një pushtim djallëzor që e kërcënon.

BioWare e përshkruan Dragon Age: Origins si një fantazi e errët heroikee vendosur në një botë unike.

Që prej daljes së saj, Dragon Age: Origins mori shumë lëvdata dhe kritika pozitive duke e përshkruar si një sukses themelor. Kritikët e lojrave si Metacritic i jep notën 91/100 për konsolën e PC dhe për PS3 dhe Xbox 360 përkatësisht 87% dhe 86%.

Loja gjithashtu mori dhe çmime të ndryshme, si nga IGN si “Loja e Vitit” (2009). (GameWorld Albanian)[youtube id=”NKeEsG6mmHg” width=”600″ height=”350″]

Lajmet e fundit>